Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirebilir...

Engin Kökçü

Engin Kökçü

1956 Adapazarı’nda dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Adapazarı’nda yaptı. 1978 yılında Ege Üniversitesi İktisadi Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. İzmir’de üniversite yıllarında Ege coğrafyasını çok sevdi. Öğrenci yurtlarında kaldığı İnciraltı’nda yoksul sahil balıkçılarından etkilenerek şiir ve öyküler yazdı. Balıkçı ve sünger dalgıçlarının yaşamlarını ona sevdiren Halikarnas Balıkçısı’nı çok okudu.

Tren yolculuklarını çok sevdi ve her nereye giderse çoğunlukla trenle gitti.1981 senesinde tüm sevgi yollarının Allah’a çıktığını idrak etti, Mevleviliği araştırdı, sema öğrenmeye karar verdi. Semazenbaşı Ahmet Bican Kasapoğlu’ndan dersler alarak sema çıkarttı.

Semazen ve semazenbaşı olarak Türkiye’de ve İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İskoçya, Yunanistan, Hollanda, Belçika, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İspanya, Romanya, İrlanda, İsveç, Norveç gibi ülkelerde Mevlevi ayinlerine iştirak etti.

1999 yılında emekli olan sanatçı, yaşamının en önemli parçası olan semazenliğe devam etmekte, tasavvuf musikisi çalışmalarını sürdürmekte, ney üflemekte, şiir yazmakta, “Kökçü Ebru Atölyesi”nde geleneksel Türk ebrusu üzerinde çalışmalar yapmakta ve saygın kurumların mihmendarlığında, aslına uygun olarak semazen ve ebru sanatçıları yetiştirmektedir.