Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirebilir...

Mustafa K. Topaloğlu

Mustafa K. Topaloğlu

1953 yılında Trabzon’un Dernekpazarı kazasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, Kocaeli Meslek Yüksek Okulu İşletme Bölümü’nü bitirdi. 

Farklı sektörlerdeki çalışma hayatında son olarak eğitimciliğe yönelerek ortaöğrenim yurtlarında “eğitim idareciliği” yapmaya başladı. 18 seneden beri bu görevini devam ettiriyor. 

Yazarlığa sinema eleştirmenliğiyle başladı. Sinema-tiyatro üzerine yazılar yazarken bir taraftan da film hikâyeleri ve senaryoları yazdı.

Esra Film’in açtığı senaryo yarışmasında “Bekleyiş” adlı eseriyle 185 eser arasında birincilik kazandı.

 Çeşitli gazete ve dergilerde eğitim, evlilik ve sanat üzerine yazılar yazmaya devam ediyor.

Evlilik konusunda yaptığı çalışmalarını periyodik bir sıra izleyerek ele aldı ve 

ilk olarak “eş seçimi ve evliliğe hazırlık” konularını kitaplaştırdı. 

Daha sonra iki ayrı kültürden, iki ayrı aileden gelen ve ayrı karakterlere sahip iki karşı cinsin birbirlerine olan sorumluluklarını “Evliliğin Yol Haritası” adı altında kitaplaştırdı. 

Evlilikte esas olan ve bir ömür boyu sürecek beraberliklerin temelini oluşturan “uyum” konusunu, “Eşinizle Güzel Geçinmek İster misiniz?” başlığıyla kitaplaştırdı.

Bu kitapta ise, evlilikle ilgili tüm konuları farklı bir yöntemle soru-cevap şeklinde okuyucularla paylaşıyor. 30 ana başlık altında 303 soru-cevaptan oluşan bu çalışma, şablonlara dayanmayan, hayatın içinden ve pratiğe yönelik şekilde hazırlanmıştır.

 Yazar, 19 seneden beri gençlerle iç içe olduğundan başta çocuk eğitimi olmak üzere evlilik ve aile üzerine seminerleri ve radyo programlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.