Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirebilir...

Hasan Köse

Hasan Köse

Trabzon Akçaabatlıdır. 11.11.1966’da Şalpazarı-Geyikli ’de doğdu. 1996’da Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Amasya ili Taşova ilçesinde Tarih öğretmeni olarak göreve başladı.

Türkiye 28 Şubat sürecinin toplum mühendisliği baskısı altında boğulmaya çalışılırken, nefes alabilecek bir alan ve deşarj olunabilecek bir imkân olması niyetiyle Taşova’da “Eğitim Bir” Temsilciliğini açtı (05.05.1997) ve Amasya’yı örgütlemek için çalıştı. 

Öğretmenlik görevine, 2000 yılından itibaren Trabzon’da devam etti. 2001-2004 yılları arasında “Eğitim Bir Sen” Trabzon Temsilciliği görevini de yürüttü. 2004 yılında Üsküdar İMKB Kız Meslek Lisesine tayin oldu. 

2006-2007 yıllarında Mazlum Der “Genel Yürütme Kurulu” ve “Marmara Bölge Koordinatörlüğü” görevini yürüttü. Sagem ve Yeryüzü dernekleri adına gençlik, kimlik, kültür ve üstün yetenekli çocukların eğitimi konularında araştırmalar yaptı. 

2008’de Eğitim Bir Sen 3. Olağan Genel Kurulunda genel başkan adayı olarak sendikal kimlik, hak, emek-ücret ilişkisi ve etkin siyasal katılım temelli, sendikal mücadeleye vurgu yapan bildiriler 

yayınladı.

2009-2010 Eğitim Öğretim Döneminde, -Valilik görevlendirmesiyle- İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü adına “Engelli Tarihi ve Eğitimi” konulu bir kitap çalışmasına katıldı.

Sendika, emek-ücret ilişkisi, sivil toplum, siyasal katılım ve eğitim konularında yazıları bazı gazete, dergi ve internet sitelerinde yayınlanmakta olup, bu konularda konferanslar vermekte ve televizyon programlarına katılmaktadır.