Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirebilir...

Kabadayıların Gizemli Dünyası-Babalar Koğuşu

Kabadayıların Gizemli Dünyası-Babalar Koğuşu
 • Kategori : İnceleme-Araştirma
 • Yazar : İsmail Oğuz
 • Katkıda Bulunanlar :
 • Cilt Bilgisi : Amerikan
 • Kağıt Bilgisi : 60 gr. kitap kağıdı
 • Basım Tarihi : Mart 2014
 • Basım Bilgisi :
 • Sayfa Sayısı : 256
 • Kitap Boyutları : 13,5x21
 • ISBN No : 9786051291024
 • Barkod No :
 • Etiket Fiyatı : 15
 • Çıkış Tarihi : 2. Baskı Mart 2015

"Bayrampaşa... Kimleri ağırlamadı ki... Kabadayısından tutunda hukukçusuna, siyasetçisine, sanatçısına, yazarına, gazetecisine, tiyatrocusuna ve iş adamına kadar isimli isimsiz birçok insanı misafir etti, taş duvarlarının ve demir parmaklıklarının, o soğuk ve loş aydınlığında… Bayrampaşada neler oldu, neler yaşandı birebir yaşadım ve gördüm."
-İsmail Oğuz-
Bayrampaşa Baş Gardiyanı (Emekli)

Sağmalcılar sonraki adıyla Bayrampaşa Cezaevi, 1973ten 2002 yılına kadar geçen yaklaşık 30 yıl içerisinde, anılarda en çok kalan, medyada en çok yazılan, yazıların en çok kaleme aldığı filmlere konu olan bir cezaevi oldu. 30 sene içinde kimler geldi geçti buradan: Yazarlar, hukukçular, sanatçılar, kabadayılar… Cezaevinde nasıl yattılar, gardiyanlarla ne konuştular, nasıl bir ilişki kurdular. 12 sene Bayrampaşa Cezaevinden emekli olan İsmail Oğuz anılarını bu kitapta anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Bayrampaşa Cezaevi'nde 25 yıl başgardiyanlık yapan İsmail Oğuz, hayatını artık muhabir olarak devam ettiriyor. Sefaköy'de yerel yayın yapan Yaşam Gazetesi’nde 6 yıldır haber peşinde koşan Oğuz, bir yandan da cezaevindeki anılarıyla ikinci kitabını hazırlıyor.

A
A

Bayrampaşa Cezaevi kapandı, ama hiçbir zaman hatıralardan silinmeyecek bir cezaevi oldu... Olayları, ünlü tutukluları ve çalışanlarıyla her zaman gündeme geldi, tarihe adını yazdırdı. Başgardiyan İsmail Oğuz da Bayrampaşa’ya yıllarını verenlerden biri. Gardiyanlık gibi zor ve stresli bir mesleği tam 25 yıl yürüten İsmail Bey, 1970'li yıllardan 2000'lere kadar her türlü suçtan hüküm giyen insanla Bayrampaşa'nın koridorlarında tanıştı. Ünlü kabadayılarla, gaspçılarla, cinayete adı karışanlarla muhatap oldu. Sedat Peker, Dündar Kılıç, Cihan Erol, Ünal Ateşoğlu, Sedat Şahin ve Behman Tarhan'ı yakından tanıma fırsatı buldu. Sadece onlar değil, Çetin Altan, Nazlı Ilıcak, Müjdat, Oktay Akbal gibi ünlü simaların da hapisteki yıllarına tanıklık etti. Uyuşturucuyla mücadele etmek zorunda kaldı. Çünkü o dönemlerde gardiyanların cezaevine uyuşturucu soktuğu iddia ediliyordu. Ailesini göremediği zamanlar çok oldu. Sıkıntılı geçen yıllardan sonra 2002'de emekli oldu. Artık rahat bir nefes almanın zamanı gelmişti, ailesi inzivaya çekileceğini düşünüyordu. Ancak gelin görün ki, İsmail Bey için hayat yeniden başlıyordu sanki. Sıradan bir emekli, parasıyla kendisine güzel bir ev satın alır, eşiyle mutlu, sakin bir hayat sürer! Ama İsmail Bey, 50 yaşından sonra yepyeni bir mesleğe atılmaya karar vermiş. Hem de gardiyanlık kadar zor ve stresli bir işe. Eskinin baş gardiyanı İsmail Oğuz şimdi hızlı bir muhabir. 15 yıldan beri Sefaköy'de yerel yayın yapan Yaşam gazetesinde çalışmaya başlamış. Gazetenin sahibi Celal Karaali ve Umut Veli Develi ile Küçükçekmece Belediyesi'nde tanışan Oğuz, okumayı, yazmayı sevdiği için gazetede çalışmak istediğini söylemiş. 6 yıldan bu yana muhabirlik yapan Oğuz, en çok Altınşehir'deki mahallesinin sorunlarını gazetesine taşıyor. Bir yandan da gardiyanlık yıllarındaki anılarını yazdığı ikinci kitabının hazırlığını yapıyor.