Bir kitap bir insanı, bir insan dünyayı değiştirebilir...

Sadık Dost Hz. Ebu Bekir (ra) İle Hasbihal

Sadık Dost Hz. Ebu Bekir (ra) İle Hasbihal
 • Kategori : Din ve İnanç
 • Yazar : Tahsin Akçay
 • Katkıda Bulunanlar :
 • Cilt Bilgisi : Amerikan Cilt
 • Kağıt Bilgisi : 60 Gr. Kitap Kağıdı
 • Basım Tarihi : Mart 2015
 • Basım Bilgisi :
 • Sayfa Sayısı : 280
 • Kitap Boyutları : 13,5x21
 • ISBN No : 9789944466295
 • Barkod No :
 • Etiket Fiyatı : 15
 • Çıkış Tarihi : Nisan 2015

Yer Mekke... Yer Medine... Haneleri, hanedanları güle boyanan beldeler. Hissediyorsun değil mi kalemim bu eşsiz kokuyu? Hayatımız boyunca görmüş müydük böylesine mütebessim, böylesine pak simaları?

      Ömrünü Nebiler Nebisi (sav)’ne adayan Hz. Ebû Bekir (r.a.) değil miydi? Bedeni, kuvveti, canı, malı ve dostluğuyla Nebiler Nebisi (sav)’ne siper olan, dünya malı adına neyi varsa bir an bile düşünmeden Sevgili uğruna infak eden Hz. Ebû Bekir (r.a.)! İslam’ın davet yılında eza ve cefalarla karşılaşmış, Utbe bin Rebia’nın çivili ayakkabılarının darbesiyle, mübarek yüzü tanınmayacak hâle gelmişti. Kendine gelir gelmez ilk sözü; “Allah’ın Peygamberi nasıl?” olmuştu ve yemin etmişti Nebiler Nebisi (sav)’nin durumunu öğrenmeden yemek yemeyip, su içmeyeceğine. O, yaşadığı müddetçe her zaman Nebiler Nebisi (sav)’nin dostu ve yoldaşı olmuştu. Hicret esnasında Nebiler Nebisi (sav) parçalanan, kanayan ayaklarını gözyaşlarıyla temizlemiş, Sevr Mağarası’nın boşluklarını kapattığı ayaklarını ihtimal Nebiler Nebisi (sav)’ni bir kez görebilmek uğruna ısıran yılanın acısına, Nebiler Nebisi (sav) uyanmasın diye tebessümle sabretmişti. O (sav)’nu öyle seviyordu ki, Nebiler Nebisi (sav)’nin amcası Ebû Talib’in imanını, kendi öz babası Ebû Kuhafe’nin imanından daha çok arzu ediyordu. Ebû Bekir demek, Nebiler Nebisi (sav)’ni sevmek kendine tercih etmek demekmiş kalemim!

     Kutlu olsun sana ey büyük Sahabe, Allah (c.c.) Size selam yolladı. Hz. Ebû Bekir (r.a.) gözyaşlarına boğulmuş ağlıyordu. Ağlamak içini dökmektir. Hz. Ebû Bekir (r.a.) içinden esen coşku ile Yüce Allah (c.c.)’a ağlıyordu. Kim olsa Hz. Ebû Bekir (r.a.)’in yerinde ağlar o mutlu müjdeye. Ey Sadık Dost ne talihli bir kulsunuz. Gözyaşların sel, gönlün gül ve dilin gülistan olmuş bir şekilde “Ben Rabbime nasıl darılırım? Ben Rabbimden hoşnutum, Ben Rabbimden hoşnutum.”

       Bir gün kapısı çalınıyor Hz. Ebû Bekir (r.a.)’in, “Haydi” diyor Allah (c.c.)’ın Resûlü… Nereye bile demiyor, “Birlikte mi ya Resûlullah?” diyebiliyor sadece, gözleri sevinçten coşup taşıyor. Bu yolculukta Kur’an-ı Kerîm ondan ikinin ikincisi olarak bahsediyor, adı anılmaya layık bir insan olarak Nebiler Nebisi (sav)’nin zamanı başlatan yolculuğunda yanı başında yer alıyor.  Birlikte çıkıyorlar Medine yoluna. Aslında Mekke’de de birlikte yola çıkmışlardı.

       “Eğer siz ona (Peygamber’e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkâr edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke’den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, “Üzülme, çünkü Allah bizimle beraber” diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz birtakım ordularla onu desteklemiş, böylece inkâr edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın sözü ise en yücedir. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”(Tevbe Sûresi, 40)

1974 yılında Bitlis Tatvan ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. İlk ve orta öğrenimini Tatvan’da,  lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Üniversite eğitiminden sonra hayallerinin tek adresi olan öğretmenlik mesleğine 2000 yılında başladı. Şu anda bir ilkokulda öğretmen olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan yazar 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk defa “Fark Yaratan Öğretmenler” adına Bitlis ilini Ankara’da temsil etti.

     “Eğitim Denklemi”

     “Hayalimdeki Öğretmen”

     “Eğitimde Temel Boyut: İnsan”

     “Nebiler Nebisi (sav) İle Hasbihal”

     “Sadık Dost Hz. Ebû Bekir (r.a.) İle Hasbihal”

     “Adalet Timsali Hz. Ömer (r.a.) İle Hasbihal” kitapları yayınlandı.

     Şu anda Hasbihal serisinin beşinci kitabı olan “Allah (c.c.)’ın Arslanı Hz. Ali (r.a.) İle Hasbihal” çalışması bulunmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olarak yayın hayatında aktif görev almakta.

     http://www.tahsinakcay.com